KÜÇÜK ERGENİM KIZLARDAN NEFRET EDİYORMUŞ

 

Bazı sabahlar uyanıyorum yanımda uzamış boyu, büyümüş elleri ayaklarıyla ama yüzünde henüz kuzu ifadesiyle yatan küçük ergenimi buluyorum. Nasıl bir iç saatse artık babasının gittiğini hissediyor ve doğru koşarak yanıma kıvrılıveriyor minik kuzu.

Çalar saatle uyanıyoruz ve yüzünde öyle tatlı bir ifade oluşuyor ki anlatamam. Hem anne kuzuluğunun tatlı rehaveti hem de henüz hissetmeye başladığı büyüme duygusunun yarattığı mahcubiyeti karışıyor birbirine. Bir şey söylemiyorum, sıkı sıkı sarılıyorum ve kalkıyoruz.

Biliyorum çünkü içi karışık benim tatlı küçük ergenimin. Bedeni aklından ve gönlünden hızla büyüyor. Duyguları bu büyüme hızına yetişemiyor. Bazen kendini büyük bir adammış gibi bazen de henüz benim küçük oğlummuş gibi hissediyor. Ve bu hisler o kadar hızla değişiyor ki.

Böyle değişimin yoğun ve büyümenin orantısız hızlandığı bir dönemde, hala şunu yapmalısın bunu yapmamalısın dan öte değişen duygularından yorulmuş tatlı kalbinin yanımda o özlediği huzura kavuşmasında hiçbir sakınca görmüyorum. Elbette tüm gece yanımda yatmasına izin vermiyorum. Ama sabah sürprizleri yaşamak ikimizi de iyi geliyor ne yalan söyleyeyim özlüyorum kollarımda huzurlu derin nefesini dinleyerek uyuduğum geceleri.

Neyse işte benim sabahları minik kuzu olan on üç yaşında küçük ergenim bazı günler okuldan kızgın bir genç adam olarak geliyor. Dünde kapıyı açtım baktım ifade sinirli.

“ Hoş geldin oğlum.”

“ Offf hoş bulduk anne.”

“ Yorgun ve biraz da kızgın görünüyorsun. Hayırdır neler oldu okulda ?”

“ Anne şimdi konuşmasak. Yemekte ne var ?” diyerek mutfağa dalıyor.

“ Bak sen…” diyorum içimden. Sabah kuzu akşam aslan. Gülüyorum, hoşuma gidiyor onun yavaş yavaş büyüyüp bir yetişkine dönüşmesini izlemek.

Yemeğini yiyip biraz dinlendikten sonra yanına gidiyorum.

“ Nasılsın, kendini daha iyi hissediyor musun ?”

“ İyiyim ama anne biliyor musun, bu kızlar salak.”

“ Kızlarla ne yaşadın da böyle bir karara vardın oğlum ?”

“ Ya anne bizim sınıfta bir kız var. Aslında iyi bir kız seviyorum da onu ama yani her şeye ağlıyor. Her şeyden korkuyor.”

“ Mesela bugün ne oldu da ağladı oğlum ?”

“ Şey biz teneffüste arkadaşlarla şakalaşıyorduk o kıza da bir şaka yapalım dedik. Çantasını alıp sakladık. Hemen ağlamaya başladı ve bizi öğretmene şikayet etti. Salak işte şakadan bile anlamıyor.”

“ Çantası kaybolduğu için endişe edip ağlaması sana onun salak olduğunu mu düşündürdü ?”

“ Evet başka ne olabilir ki. Bu kızlar şakadan falan anlamıyor.”

“ Bana çantasını bulamadığı için endişelenmiş ve ağlayan bir kız olduğunu düşündürdü sadece. “

“ E tamam neden hemen ağlıyor ki ?”

“ Oğlum henüz büyümekte olan genç bir erkeksin. Bu söyleyeceklerimi ileride daha iyi anlayacaksın ama şimdiden konuşmakta fayda var.”

“ Ne diyorsun anne yaaaa..neyi anlayacağım.”

“ Kızların yani kadınların erkeklerden farklı bir yapıya sahip olduğunu. Siz erkek çocukların şaka diye algılayıp eğlendiğiniz şeyi bir kızın farklı algılayabileceğini. Bu farkında taşıdıkları kalbin hassaslığından kaynaklandığını anlayacaksın.”

“ Anne bunun kalple ne ilgisi var. Şaka bu .”

“ Olmaz mı oğlum çok ilgisi var. Bak şöyle anlatayım, bazen kadınlar erkeklerden daha endişeli bir yapıya sahip olabilirler. Senin deyiminle erkeklerden korkak gibi de görünebilirler. Kendilerini ifade etmek için daha çok ağlama yolunu seçebilirler. Çünkü söylediğim gibi kadınların erkeklere oranla çok daha hassas ve daha duyarlı bir yaratılışı vardır. Onların kalpleri o kadar yumuşak ve duygu doludur ki en ufak bir şeyde sarsılabilirler.”

“ E bu işte kötü olan. Hiç erkekler gibi değiller.”

“ Oğlum kadınların erkekler gibi olmaları gerekmiyor ki. Evet erkek olarak daha cesur ve korkusuz olmayı bir meziyet olarak algılayabilirsin bunu anlıyorum ama bir kadınında erkek gibi davranmasını beklemek her zaman doğru değil.”

“ Peki bu kızlar ağlayıp duracak mı yani böyle ?”

“ Hayır oğlum elbette sürekli ağlamamalı. Anlatmaya çalıştığım sadece şu ; bir sebepten ağlayan ve korkmuş bir kız gördüğünde ona neden cesur olmadığı ya da erkek gibi davranmadığı için kızmak yerine daha hassas bir kalbi olduğu için ağlayan biri olarak bakmanı istiyorum.”

“ İyi de ne yapayım yani oynamayayım mı kızlarla o zaman ?”

“ Elbette oyna ve arkadaş ol. Hatta biraz daha büyüdüğünde sevgili ve sonra eş ol. Ama şunu hiç unutma bir kız ya da kadın ağladığında lütfen ona kızma ya da cesur değil falan diye aşağılama. Onun senden farklı hissettiğini hatırla ve onu anlamaya çalış…

Hatta sen eğer cesur olansan o durumda, yanına git ve cesaretinle korkmuş ağlayan kıza destek ol…

Eğer kendini koruyamıyorsa tüm cesaretini ve erkeklik gücünü onu korumak için kullan…

Birileri onu hırpalıyor ve senin bugün hissettiğin gibi ona kızıyorsa sahip olduğun tüm güçle buna engel ol…

Elbette tüm kadınlar korkak değil. Hayatın boyunca farklı farklı kadınlar tanıyacaksın. Lütfen tanıdığın kadının bunu belli etmese de bir erkeğin kalbinden daha hassas ve daha duyarlı bir kalp taşıdığını unutma…

Bir yerlerde ağlayan, korkan, cesaretini ve neşesini yitirmiş bir kadın görürsen lütfen sahip olduğun güçlü ama duyarlı erkek kalbinle ona destek olmak, ona yardım etmek, onu korumak, onun yolunu bulmasını sağlamak ya da bazen sadece onu anlamak için yanında ol.”

Ağlıyordum bu sözleri söyledikçe….benim hassas oğlum sarıldı bana ;

“ Anne neden ağlıyorsun ki…Sen tanıdığım en iyi ve en güçlü kadınsın. İyi ki benim annemsin. Ağlama lütfen. Tamam söz veriyorum bir daha kızlara salak demeyeceğim ve kötü davranmayacağım.”

“ Ağlıyorum çünkü oğlum senin tanıdığın en iyi kadın olan annen, bugün sınıfta ağlayan o kız ya da dünyada hassaslıkları veya maruz kaldıkları yüzünden acı çeken pek çok kadından biri. Lütfen karşılaştığın her kadında bunu unutma, o kadın senin annen veya senin çocuklarının annesi olabilir. Bu yüzden her kadın olduğu haliyle saygıyı ve sevgiyi hak eder. Asıl cesur erkeklikse kadınlara karşı onurlu ve asil bir duruş sergileyebilen bir kalp taşımaktır oğlum…”

Söylediklerimin tamamını anlamadığını biliyorum ama hissettiklerimin tamamını hissettiğinden eminim…Ve o beni tam olarak anlayana kadar bunları anlatmaya devam edeceğim !

 

Sevgilerimle…

Sema Deniz

 

1071 Toplam 1 Bugün
Yazar: Sema Deniz

    1 Yorum

  1. Handan Temmuz 21, 2020 at 2:21 am Cevapla

    Yureginize, kaleminize sağlık👍👏 demek ki bu şiir yaşları hep ortaokulda başlıyor😊 ben de o zamanlar çok yazardım. Şimdi anne olduk. Iki kızım var. Küçük ergen yazınizda da ne güzel özetlemişsiniz durumu tebrikler

Yorum Bırak