EĞİTİMDE KUŞAK ÇATIŞMASI

Önceki hafta Gaziantep’te aday öğretmenlerle birlikteydim. İlin tüm ilçelerinden ve merkezinden gelen 1600 yeni atanmış öğretmenlerle öğretmenliğe- çocuğa dair bakış açımı ve bilgilerimi paylaştım. İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz Mete’nin vizyoner ve gelişimci bakış açısıyla davet edildiğim organizasyonda kendi adıma çok ilginç deneyimler yaşadım. Bu yazıda üstünde duracağım konu kuşaklar konusu.

Öncelikle kuşakları tanımlayayım;

Baby Boomer kuşağı (1946 ve 1959 arası doğumlular); Teknolojiden uzak, benimseyememiş nesildir. İşlerini kendileri yapıp, üretimlerini yine kendileri yapmışlardır. İş sadakatleri yüksektir. Çalışmak için yaşarlar. Bir de bu nesil önce çocuklarına sonra anne-babalarına bakan nesil olarak tanımlanır. Sadakat ve kanaat değerleri yüksektir.

X kuşağı (1960 ve 1979 arası doğumlular); Kurallara uyumlu, aidiyet duygusu güçlü, otoriteye saygılı, sadık, çalışkanlığa önem veren bir kuşak olarak tanımlanıyor.

Y kuşağı (1980 ve1999 arası doğumlular); Kuşaklar arası farklılığın en belirgin olduğu nesil olarak tanımlanıyorlar. Çünkü onlar bağımsız olmayı seviyorlar, özgürlüklerine düşkünler. Sosyal sorumluluk bilinçleri yüksek, özgüvenli ve farklılıklara saygılılar. Teknolojik anlamda çalışma hayatındaki en okur yazar grup Y’ler. Fark yaratmayı seviyor, fark edilmekten hoşlanıyor, değişime açık, destekleyici tavırlar sergileyebiliyor. Ayrıca otoriteden hoşlanmıyor, baskıcı tutumda kural tanımıyorlar. Akranları ve ailelerine değer verirler. Ötekileştirmeye ve ayrıştırmaya karşılar. Adalet değerleri çok yüksek.

Z kuşağı (2000 ve sonrası doğanlar); Bu nesil internet ve teknoloji ile doğdular. Oyuncak yerine ipad’lerle oynarlar ve teknoloji ile büyüyorlar. İnternet, akıllı telefonlar, ipad’ler, bilgisayarlar gibi teknolojik her alanda aktifler. Dünyayı ne televizyondan ne de insanlardan değil de youtube gibi kanallardan izlemeyi, her tür bilgi ve eğlenceye aynı yoldan ulaşmayı seviyorlar. Aynı anda pek çok işi bir arada yapabilme becerilerinin gelişmesi bekleniyor. Henüz çoğu ergenlik çağında ilkokul ve ortaokul öğrencisi olduğundan kişiliklerinin nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor. Ancak derin duygusal çocuklar oldukları ve dünyaya daha ruhsal bir pencereden baktıkları söyleniyor.

Bu bilgiler bizim ne işimize yarayacak. Öncelikle şu tabloyu çizelim;

Şu anda devlet yönetimi ve siyaset Baby Boomer kuşağı tekelinde, okul-şirket vs yönetimleri X kuşağında, Y kuşağı çalışan olarak, Z kuşağı da henüz öğrenci olarak (henüz oy kullanma yaşına gelmediler) yaşam sürmekte.

Sırf bu tablo bile ülkede süregelen kaosun ve birbirleriyle sürekli çatışan kuşakların nedenini gayet net açıklamıyor mu?

Çünkü dünyanın her yerinde gerek eğitim politikalarının belirlenmesinde gerekse şirketlerde kuşakların performansını artıcı çalışmalarda tüm bu bilgiler dikkate alınıyor ve hemen her proje veya yeni sistem onu en çok kullanan kuşağa göre dizayn ediliyor. Ancak nedense özel şirketlerin ve özel okulların bilinçle yürüttüğü bu çalışmalar bizim milli eğitim sistemimizin hiç dikkate almadığı, bu yüzden de çağ dışılığa doğru hızla gerilemesine neden olan sorunları yaratıyor.

Milli Eğitim sistemini yazan ve yönetenler genel olarak X kuşağı, öğretmenlerin büyük çoğunluğu Y kuşağı (Hala X kuşağı öğretmenler de var. Çocuğu baskı ve ceza ile terbiye etmeye, eğitmeye çalışanlar.)  öğrencilerin neredeyse tamamı Z kuşağı.

Bunu bir okul ortamında örnekleyeyim;

X kuşağı okul müdürü, tüm kuralcılığı ile sürekli otoriter bir hava estiriyor okulda. Öğretmenleri saygısızlıkla ve iş bilmezlikle suçlayıp duruyor. Onları yönetebilmek için öfkeli ve keskin bir dil kullanıyor, hatta bazen tehdit bile ediyor. Bu yeni öğretmenlerin doğru dürüst yetiştirilmediğini, büyüklerine saygısız olduklarını vs söyleyip duruyor. Aslında haklı da çünkü öğretmenler Y kuşağından. Otoriter ve baskıcı tutumla iş yapmaya yanaşmıyor, aksine baskı arttıkça asileşiyorlar, müdür-yönetici vs tanımıyor, tepki göstermekten, isyan etmekten çekinmiyorlar.

Okul müdürü ne yapacağını, bunları nasıl yöneteceğini şaşırıyor. Kendi üstlerine gidip şikayet ediyor. Onlarda kendisi gibi X kuşağı olduklarından maalesef ne akılcı çözüm ne de Y’lere uygun yöntemler öneremiyorlar.

Sonra bu Y kuşağı öğretmenler, çocuklara değer veriyorlar. Sınıflarda genellikle disiplin sağlamak değil de çocuklarda fark yaratmak amacı taşıyorlar. Ancak okul müdürü sınıfa giriyor ve ne kadar disiplinsiz öğrenciler olduğu ile ilgili öğretmeni suçluyor. Elbette X kuşağı anne babalar da çocuklarına iyi eğitim verememekle. Oysa Y kuşağı takdir ve olumlu geri bildirim dilinden anlıyor, onun dışındakilere tepki gösteriyorlar. Ve elbette sınıfa mutsuz giren öğretmen öğrencilerini mutsuz eidyor.

Üstelik tüm bunlar Z kuşağı öğrencilerin olduğu okullarda oluyor. Her tür bilgiye teknoloji ile ulaşan öğretmene duyduğu ihtiyaç sadece ama sadece duygusal bağ kurmakla ve kendisine ruhsal anlamda rehberlik etmesiyle sınırlı olan Z kuşağı öğrenciler bunlar.

İşte böyle; kuşaklar arası kaos böyle sürüp gidiyor. Çünkü Baby  Bomer’ların ve X kuşağının yönetimi elinde tuttuğu, Y’leri ve Z’leri kendi köhne bilgileri ve çağdışı yaklaşımlarına mahkum etmeye çalıştığı bu günlerde her yer kaos ve çatışma dolu.

Bu bilgilere ve bilince sahip olduğumuzda çocuklarımızı onların ilgi-ihtiyaç ve kuşak özelliklerine göre eğitme şansımız olur ki bu her şeyi çok farklı kılabilir. Ancak maalesef ne milli eğitim sisteminde ne yöneticilerinde bu konulara dair en ufak bir bilgi ve ilgi yok. Amaç ilerlemek olsa idi derhal buna göre bir sistem ve projeler geliştirilir, köhneleşmiş eğitim sistemimiz öyle hızlı çağ atlardı ki inanmazsınız.

Neyse çok yakında her şey değişecek. Ben heyecanla o günleri bekliyorum. Ne olacak biliyor musunuz?

Baby Booer’lar ve X kuşağı yönetimlerden çekilecek, Y kuşakları yönetimin ve paranın başına geçecek. İşte o zaman çok ama çok şey değişecek. Üstelik bir de 2018’den sonra Z kuşakları ilk kez oy kullanacak…İşte o zaman dünya çok ama çok farklı olacak.

Not; Ülkemizin kuşaklar konusunda en yetkin ismi Sevgili Evrim Kuran’ındır.

Sevgilerimle…

Sema Deniz

527 Toplam 1 Bugün
Yazar: Sema Deniz

Yorum Bırak